Rekreacyjna trasa rowerowa na Kaszubach

Jeżeli poszukujesz aktywnego wypoczynku, samemu lub z rodziną, rekreacyjna trasa rowerowa na Kaszubach, prowadząca z naszego gospodarstwa, na pewno Cię zainteresuje. Jeśli nie poznaliście jeszcze dotąd Kaszub i jej rekreacyjnych tras rowerowych, jakie tu się znajdują, to od razu zaznaczam – nie ma najlepszych. Top lista tras rowerowych na Kaszubach mija się z tym, co tak naprawdę Kaszuby maja do zaoferowania.

Nie ma najlepszych rekreacyjnych tras rowerowych na Kaszubach

Rekreacyjnie, czyli aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu. Najlepiej z dala od ruchu ulicznego. Czyli biorąc rower do samochodu, zaczynamy szukać wyznaczonych tras. Przyznam jednak, że sama je sobie wybieram, biorąc do ręki aplikację Maps me, która jeszcze mnie nie zawiodła. I jadę. Na szlaki, owszem „wpadam”. Jednak im więcej jeżdżę, tym bardziej mam ochotę zapuścić się w las. I zrobiłabym to pewnie, gdyby nie godzina, o której zawsze wyjeżdżałam z domu.

rekreacyjna trasa rowerowa na Kaszubach

Jak wygląda rekreacyjna trasa rowerowa na Kaszubach

Na Kaszubach znajduje się dużo się jezior, mniejszych lub większych. Często znajdują się przy granicach lasu, lub w samym lesie. Teren pofałdowany, a drogi jeśli już jedziemy asfaltem, bardzo rzadko uczęszczane przez samochody. Jak z górki to prędzej czy później będzie pod górkę, czasem mniejsze wzniesienia, a potem dłużej po prostej. Natomiast w lesie nie odczuwa się tak znacząco różnicy terenu.

Jak dojechać do rekreacyjnej trasy rowerowej z naszego gospodarstwa

Jadąc rowerem z naszego gospodarstwa, można zacząć od drogi do Dobrogoszcza (wzdłuż jeziora i działek wypoczynkowych) i skręcić na Kaliska Kościerskie. Łącznie to ok 3 km, drogą asfaltową. Omijamy w ten sposób ruchliwą ulicę. I to krótsza opcja trasy do mojego startu w środek Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Kolejna droga prowadzi do Nowej Wsi (asfaltowa), stamtąd już można pokierować się na Kaliska Kościerskie (gruntowa), albo gorszą, bo pofałdowaną, do Gołubia.

Ulicy i ruchu ulicznego jednak się nie boję, więc moja rekreacyjna trasa rowerowa prowadzi od domu, przez 2 km krajową drogą 20, do Kalisk. W Kaliskach możemy zaopatrzyć się w wodę, przy samej drodze znajduje się sklep spożywczy.

Trasa rowerowa rekreacyjna do Gołubia

rekreacyjna trasa rowerowa na Kaszubach
Atrakcje do zwiedzania w Sikorzynie

Dodatkowe informacje

Rodzaj trasy: asfaltowa, gruntowa, bardzo rzadko uczęszczana przez samochody.

Odległość do:

  • Sikorzyno: 5,5 km
  • Gołubie: 9,5 km
  • Szymbark: przez Sikorzyno – 11,6 km; przez Nową Sikorską Hutę (droga leśna) – wychodzi mniej, nie zdążyłam policzyć 🙂

Info

Trasa do Sikorzyna to pierwszy odcinek drogi, który prowadzi dalej do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Mapa trasy