Żurawina z Kaszub – ucierana na surowo

Żurawina  to skarb naszego regionu, magiczny owoc stosowany na wiele schorzeń. Warto przekonać się o jej niezwykłych walorach smakowych i zdrowotnych.

Mieszkańcy Kaszub już przed wiekami przekonali się, że ten niezwykły mały owoc ma wielką moc. W tym przewodniku zebraliśmy informacje, ciekawostki oraz przepisy na potrawy, które nie tylko cieszą się wielką popularnością ale, co ważne, są od pokoleń częścią naszej kaszubskiej tradycji. Próbowane przez wieki i wykorzystywane na co dzień receptury, przechodziły z pokolenia na pokolenie i do dnia dzisiejszego stosowane są     w wielu kaszubskich domach.

Zbieranie i przetwarzanie żurawiny w mojej rodzinie wiąże się z długoletnią tradycją.

Mój dziadek, idąc na ryby, zauważył na torfowisku płacie żurawiny. Zebrał je i przyniósł babci, a ona zaczęła ją przetwarzać, zasypując cukrem i konserwując w garnkach. Żurawinę ucierała w makutrze drewnianą pałką, to spowodowało, iż masa tej żurawiny zrobiła się galaretowata. Żurawina prawdopodobnie zawsze rosła w miejscu, w którym znalazł ją dziadek, jednak mieszkańcy o tym nie wiedzieli. Moja mama Zofia była pierwszą osobą, która sprzedawała żurawinę na naszym targowisku w Kościerzynie, dorabiając w ten sposób do życia i jednocześnie rozpowszechniając popularność tego owocu na naszym terenie.

Coroczne zbieranie żurawiny błotnej jest tradycją w wielu domach, ponieważ miejsc, gdzie występuje na Kaszubach jest wiele. Mimo, iż występuje na terenach podmokłych i torfowiskach, przez co jej ręczne zbieranie jest utrudnione, zyskała wielu zwolenników, gdyż ma dużo właściwych pokarmowych i leczniczych. Miejsca gdzie rośnie żurawina bagienna są strzeżone tajemnicą. Tylko okoliczni mieszkańcy wiedzą gdzie jej szukać.

Jej zastosowanie dla zdrowia jest najlepsze, gdy w pełni dojrzeje.

Żurawina z Kaszub ucierana na surowo jest 137 produktem tradycyjnym z Pomorza zarejestrowanym w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi 28 marca 2014 r. przez Halinę Rogińską mieszkanki gminy Kościerzyna.

LEAVE COMMENT

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com